Jazyk Jazyk

Slovenčina [Beta] Slovenčina [Beta] English [Beta] English [Beta] Deutsch Deutsch

Blogy Blogy

10 odlišností života vo Vietname

10 odlišností života vo Vietname
Každá krajina je špecifická a odlišná svojou kultúrou, zvykmi, ľuďmi. Čím ďalej cestujete, tým viac vás môžu prekvapiť určité odlišnosti. A časom zistíte, že normálne je všetko, čo daná spoločnosť považuje za normálne.
Vtedy si človek uvedomí, že predsudky sú úplne zbytočné a to, na čom niekedy bazírujeme je absolútne nepodstatné. Aký je vplyv spoločnosti na nás som si uvedomila zakaždým, keď som žila v inej krajine. Tak som zhrnula určité odlišnosti, ktoré na začiatku vo  Vietname zarazili mňa:

Asi prvou bolo jedlo
Variť som nestíhala tak často, ako som potrebovala, alebo som nemala k dispozícii kuchyňu na hotelov v Hanoi. Nemôžem povedať, žeby toho v Hanoi bolo málo na výber. Naozaj sú tam kuchyne z celého sveta. Ale ja nemám rada nič štipľavé, tak som vylúčila indické, mexické a pod. Čínske mi nechutilo, hamburgery nepovažujem za jedlo, morské plody nemusím. Vlastne som dovtedy netušila, že som tak vyberavá. Tak som žila na sushi, jogurtoch, zemiakoch a thajskej polievke Laksa, ktorá mi aspoň trochu pripomínala našu rezancovú. Najviac mi asi chýbali polievky. Ináč sushi je vo  Vietname veľmi dobré a lacné a nepovažuje sa to za luxusné jedlo.

Všetko je lacný
Ceny za niektoré služby či tovary sa vám lacný neuveriteľne prehnané a prvý mesiac som si na to nevedela zvyknúť.

Všetci sa usmievajú
Takmer vždy a všade. Pripadala som si, že som došla do nejakého wonderlandu, kde žijú milí a usmievaví ľudia a je tam teplo a pláž. Kde sa nekradne a fungujú tam zákony. A keď si opýtate kávu z orechového mlieka, nie príliš horúcu s jeden a štvrť lyžičkami cukru a bez kofeínu, tak vám ju proste s úsmevom spravia aj keď za vami stojí v rade ďalších 50 ľudí. Proste wonderland….

No worries
Jedna z najobľúbenejších fráz v tejto krajine. Rozliali ste kávu? No worries, urobia vám druhú zdarma. Nemáte drobné na bus? No worries, tak nasadnite. Neviete ako vyplniť daňové priznanie? No worries, na daňovom úrade vám poradia. Malá zmena v myslení, ktorá má naozaj veľký dopad na kvalitu života.

Za 15 minút som na pláži
Z toho som bola tiež v šoku dosť dlho. Že si vezmem bus a som na pláži, že nemusím chodiť na dovolenku raz v roku a potom sa tam vypekať 10 hodín denne, aby ma chytilo. Že niektoré dychberúce scenérie sú za rohom a že tam môžem ísť kedykoľvek. A oceán. Aj keď máš sto problémov, tak si sadneš na chvíľu k moru a máš pocit, že tvoje problémy sa odplavia spolu s odlivom. Oceán má neskutočnú silu a ľudia, ktorí žijú blízko vody sú naozaj nejak tak šťastnejší.

Ľudia sú zhovorčiví a nápomocní
Ak si v bare a niekto sa ti prihovorí, neznamená to hneď, že po tebe ide. Proste si chce len pokecať, lebo mu je dlho čakať v rade na drink. Ak som sa ocitla niekde a zmätene pozerala okolo seba, vždy sa zastavil niekto, kto sa ma spýtal, či som sa stratila a potrebujem pomoc. Ak do niekoho drgnete v dave vo vlaku, tak sa vám on ospravedlní… O ďalších odlišnostiach a víza do Vietnamu sa dočítaš TU.

Navštívte tie najpokojnejšie miesta planéty

Singapur je najdrahším mestom sveta: Za veľa peňazí tu dostanete málo muziky. Opäť raz nastal čas, kedy sa môžeme pozrieť na to, ako sa žilo v jednotlivých svetových metropolách. Alebo skôr na to, ako sa v nich platilo. Správa uvádza, že nie všetky ceny sú v Singapure najvyššie. V porovnaní s ostatnými východoázijskými mestami má významne lacnejšie potraviny. Prevyšuje ich však v doprave, móde a výdavkoch na rôzne účty v domácnosti.

Najdrahšie mestá sveta
Redaktori známeho The Economist Inteligence Unit aj tento rok vypracovali zoznam tých najdrahších miest pre život. Vyhodnotili v ňom údaje, ktoré spracovali zozbieraním informácií o cenách potravín, cestovného v hromadnej aj súkromnej doprave, kozmetiky, oblečenia, služieb a celkovo všetkých nákladov na život.

Významným faktorom bola celková hospodárska situácia vo svete. Na priečke sa odrazili stále klesajúce ceny ropy a nestále zmeny cien rôznych mien. Na prvé miesto sa dostal Singapur, ktorý však oproti minulému roku zlacnel o 10%. Naopak, Hongkong sa posunul o sedem priečok vyššie, pretože je viazaný na stále silnejúci americký dolár.

Svoje miesto si neustále drží Zürich. Švajčiarske mesto zmazalo rozdiel medzi prvou a druhou priečkou aj tým, že sa švajčiarsky frank už neviaže na euro. Preto sa táto krajina objavuje v rebríčku ešte raz. Nepekné 4. miesto si zaslúžila Ženeva. Slabý austrálsky dolár vytlačil metropoly Sydney a Melbourne preč z prvej desiatky, na 20. a 21. miesto. Naopak sa do tabuľky teraz dostalo už aj niekoľko amerických miest. New York poskočil z 22. miesta až na 7. a Los Angeles z 19. na 8. Pre USA sú to najhoršie výsledky odkedy sa táto tabuľka začala vyhodnocovať.

Oddych a ticho? Navštívte tie najpokojnejšie miesta planéty
Je príjemne cestovať rušnými mestami a nasávať ich atmosféru. No niekedy sa človeku priam žiada, aby si trošku oddýchol a vychutnal si aj pokojnejšie lokality, kde sa môže trošku zahĺbiť do seba a odpútať sa od všetkých starostí. V dnešnej dobe je ticho luxus, ktorý ponúkajú práve tieto miesta.

Národný park Quang Binh, Vietnam
Do najtichších oblastí Zeme sa nedostali len tie lokality, kde si úplne oddýchnete od akéhokoľvek ruchu. Rátali sa medzi ne pochopiteľne i miesta, kde sa môžete ponoriť do čarovného zvuku prírody. Vďaka tomu sa medzi ne dostal i národný park v Quang Binh, ktorý je známy ako výborné miesto na pozorovanie vtákov. Ich spev je balzamom na dušu. Park je taktiež skvelým miestom na pozorovanie bizónov a ponúka i pár turistických trás. Turisti môžu získať Vietnam vízum online.

Suan Mokkh, Thajsko
Pokiaľ máte odvahu aj na väčší experiment, môžete sa na pár dní ponoriť do úplného ticha. To nájdete medzi budhistickými mníchmi v Thajsku. Ponúkajú špecializované pobyty práve pre ľudí, ktorí sú už vyčerpaní z uponáhľaného sveta, potrebujú sa zastaviť a prehodnotiť svoj život. V kláštore Suan Mokkh vládnu prísne pravidlá, kde počas celého pobytu nemôžete používať hlas. Väčšina hostí sa tam venuje meditácii a hľadá svoje stratené „ja“. Poslúžiť vám k tomu má i okolitá nádherná príroda.

Okolie rieky Hoh, Washington, USA
Ide o takmer päťkilometrový úsek, ktorý je podľa prieskumov tým najtichším miestom v štáte. Pôvodný dažďový prales rozprestierajúci sa okolo rieky Hoh je takmer nedotknutý a vysoko chránený. Vďaka tomu sa tam podarilo uchovať tie najkrajšie turistické chodníčky v Amerike. Môžete sa ponoriť do prírody, ktorá sa kedysi rozprestierala po širokom okolí a zároveň si vychutnáte panenské ticho rozprestierajúce sa okolo vás.

Haleakala, Havaj, USA
Je paradoxné, že sopka, ktorá v minulosti spôsobila veľké nešťastia, je aktuálne oázou pokoja. Haleakala naposledy vybuchla v 18. storočí a dnes skôr pripomína pustú mesačnú krajinu. Ľudia sem na výlety často nechodia, no ak si doprajete takúto netradičnú túru, môžete sa tešiť na ďalšie tiché a pokojné miesto na svete.

Prírodná rezervácia Kronotsky, Rusko
Dostať sa do tejto prírodnej rezervácie je veľká vzácnosť. Určená je totiž len pre odborníkov z oblasti prírodných vied skúmajúcich vzácne dreviny, rastliny a živočíchy, ktoré sa podarilo uchovať práve vďaka uzavretiu tejto časti Ruska. Doliny, tundra, púštne oblasti a nádherné kopce sú klenotom pre celý svet. Pár šťastlivcov sa tam dostalo na expedície vďaka tomu, že úrady vyhoveli ich žiadostiam. Obvykle však potrebujete veľkú dávku šťastia a konexií, aby ste sa tam mohli vybrať výlučne v spoločnosti odborníkov, ktorí dohliadnu na vaše správanie a to, aby ste nepoškodili vzácnu prírodu.

Rezervácia Selous, Tanzánia
Vo svete je Selous známe aj ako jedna z najlepších rezervácii s mnohorakou faunou. Keďže ide o kompletne nenarušenú časť afrického kontinentu, hlavné slovo tam majú zvieratá. Pokojne si tam žijú v nenarušenom prostredí a vytláčajú ľudí do iných častí Tanzánie. Pre cestovateľských fajnšmekrov sa však stávajú jedným z obľúbených cieľov, keďže práve tam získajú nielen skvelú príležitosť sledovať niektoré vzácne druhy v celý čriedach, ale zároveň prichádzajú aj do jednej z najtichších a najpokojnejších oblastí na svete. Selous je zároveň aj jedným z mála miest, kde sa často natáčajú prírodovedné dokumenty.

Zdroj: getvietnamvisa.com