Región Dudváh Región Dudváh

Trakovice Bučany Brestovany Dolné Lovčice Zavar Križovany nad Dudváhom Vlčkovce Opoj Majcichov Šúrovce Sereď Galanta Trnava Hlohovec
 
 

 

Newsletter Newsletter

Chcem odoberať newsletter

Aktuality Aktuality

Fraňo Štefunko

SPOMÍNAME
 
Dňa 6. apríla 2017 si pripomíname 43. výročie úmrtia najvýznamnejšieho rodáka z Vlčkoviec, národného umelca Fraňa Štefunka, sochára, výtvarníka a vlastenca, ktorý mal po celý život svoju rodnú dedinu nesmierne rád.
Výtvarný talent videli učitelia u neho už od detstva, preto v r. 1922 začal navštevovať rezbársku školu, neskôr študoval v Prahe rezbárstvo a sochársku tvorbu.
V roku 1932 sa usadil v centre slovenského kultúrneho diania, v Martine, kde žil a tvoril až do jeho úmrtia. Toto prostredie uňho prehlbovalo záujem o históriu i národnú kultúru. Pochovaný je na Národnom cintoríne v Martine.
Počas svojho tvorivého života vytvoril množstvo búst slovenských dejateľov, venoval sa i tvorbe pre rímskokatolícke kostoly. Neskôr vytvoril množstvo monumentálnych pomníkov a pamätníkov, venovaných najmä Slovenskému národnému povstaniu, ktorého sa sám zúčastnil.
Jeho diela zdobia mnoho významných budov a námestí na Slovensku. V našej obci môžeme vidieť jeho tvorbu na Obecnom úrade a v Základnej škole, sochu Petra Michala Bohúňa.
V roku 1949 sa stal profesorom na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.
V roku 1959 dostal za svoju tvorbu titul „zaslúžilý umelec" a v roku 1968 mu prezident udelil titul „Národný umelec" za celoživotné dielo.
Na svoju rodnú obec nikdy nezabúdal. V roku 1970 napísal knižku Vlčkovce - kronika starého Farkašína, v ktorej spracoval všetky dostupné informácie o našej obci.
 
 
 
Viac si môžete stiahnuť TU

Kalendár udalostí Kalendár udalostí

Udalosti
MÁJ
27
Nebojácne popoludnie
15:00
Areál Nyáryovskej kúrie (v nepriaznivom počasí Kultúrny dom) Bučany
JÚN
02
Poďme s deťmi na guláš
09:00
Priestranstvo pri KD Šúrovce
JÚN
02
MDD 2018 - Trakovice
16:00
Futbalové ihrisko Trakovice
JÚN
07
Koncert hudobnej legendy Márie ROTTROVEJ
19:00
Mestský amfiteáter v Trnave
JÚN
08
Country hody
14:30
DSS pre dospelých Zavar